Kim jest Kornel aka Groszek ?

sty 13, 2014 by

Kim jest Kornel aka Groszek ?

No właśnie! Czy ja nie powinnam była zacząć pisania blogu od takiego wpisu? Przecież to on – Groszek – popchnął mnie ku temu. Wprawdzie ten blog jest moim drugim, pierwszy powstał kiedy jeszcze byłam w ciąży, jest bardziej prywatny, skierowany DO Groszka i adres do niego zna tylko moja Rodzina i przyjaciele. Ale z potrzeby pisania – nie tylko do mojego Synka – zrodził się ten blog, całe szczęście, bo zmotywował mnie, by trenować swoje umiejętności fotograficznie i móc dumnie prezentować Groszka w jak najładniejszej odsłonie.

Nie wiem jak Wy, ale my bardzo długo myśleliśmy nad najodpowiedniejszym imieniem dla naszego dziecka. Przez nasze usta i dłonie przeszły dziesiątki imion chłopięcych. Znalezionych w imiennikach internetowych, czy też książkowych. Sugerowaliśmy się brzmieniem, dopasowaniem do nazwiska, zdrobieniami, które będzie można z niego stworzyć. Zdecydowanie byliśmy przeciwko panującej modzie na imiona i choćbym nie wiem jak bardzo lubiła jakieś imię, jeśli zapanowałaby na nie moda, zrezygnowałabym z niego. Sama jestem ‚ofiarą’ popularnego niemal 30 lat temu imienia Joanna. Takież było moje pierwsze imię, jednak gdy miałam 7 lat Mama moja uznała, że Aś jest na pęczki, zawoła się po swoje dziecko ‚Asia!’, a odwracają się 3 dziewczynki. Dlatego zmieniono mi kolejność imion, gdy szłam do szkoły. Co ja na to? No ja na to niebardzo, bo w środku jestem Asią, a oficjalnie imię mam inne. Poza tym cała moja Rodzina i staaarzy znajomi mówią na mnie nadal Asia. Gdzie tu sens ja się pytam?!

Kiedy jeszcze nie znaliśmy płci, jedynym imieniem, nad którym byliśmy zgodni, była Kornelia. Baaardzo nam się spodobała! Gdy okazało się, że nasz Kornelia jest Kornelem… żadne inne imię nie podobało nam się tak, jak właśnie to. I choć próbowaliśmy i pojawiły się inne, każde z nich braliśmy już chyba tylko pod uwagę jako drugie imię. Ostatecznie wybór wahał się pomiędzy Beniaminem i Tymonem (choć ja wolałabym Tymoteusza) na drugie, nie byłoby zgody, gdybym się nie zgodziła, więc kiedy uznałam, że Kornel Tymon brzmi całkiem ładnie, tak już zostało. Tata Groszka ma długie nazwisko, nie chcieliśmy więc obarczać Syna imionami i nazwiskiem, które nie będą mieścić się w żadne kropeczki przeznaczone na podpisywanie się.

A czy Wy także dowiadywaliście się znaczenia imion Waszych dzieci? My jak najbardziej! Pochodzenie i znaczenie imienia miało duże znaczenie. ;) Kim więc jest Kornel? Przyjrzyjmy się temu bliżej!

według www.imiona.org
Kornel – imię męskie pochodzenia łacińskiego, które wywodzi się od nazwiska rzymskiego rodu Korneliuszy (Cornelius), podobnie jak imię Korneliusz lub Korneli. Sama nazwa rzymskiego rodu nie ma jasnej etymologii – może pochodzić od łacińskiego słowa cornu, oznaczającego „róg” bądź od łacińskiego cornus, oznaczającego „dereń”.

Imieniny: 2 lutego, 9 lipca, 16 września (najczęściej obchodzone 16 września) I tak się składa, że Kornel urodzony 26 sierpnia będzie swoje imieniny również obchodził 16 września.

Liczbą/cyfrą imienia Kornel jest 3 – idealnie!

Szczęśliwy kolor: szary (wspominałam o tym w innym wpisie)

Zwierzę: jaguar – kotowaty, cudownie!
jaguar

Roślina: drzewo figowe

fig-treeSzczęśliwy kamień: labradoryt (znacie ten kamień? jest cudowny!)

LabradorytKoral

239659labradoryt

Źródło 1, 2, 3.

Wiedziałam, że ten minerał/kamień jest piękny, dzisiaj na nowo się w nim zakochałam i mam postanowienie. Kupić sobie może kolczyki, może wisiorek z labradorytem. Na cześć mojego Kornela aka Groszka!

Chiński znak zodiaku: Wąż
Wąż odnosi w życiu sukcesy. Dzięki zdecydowaniu i sile woli potrafi uporać się z trudnościami. W każdej sytuacji potrafi zachować zimną krew i szybko podejmuje właściwą decyzję. Zna się na ludziach i trudno go oszukać. Chętnie zajmuje samodzielne, odpowiedzialne stanowiska.

Wąż jest oddany ludziom, do których ma zaufanie. Potrafi być czarujący
i uwodzicielski. Ma wielkie powodzenie w miłości. Choć sam domaga się wolności, to o ukochaną osobę jest bardzo zazdrosny.
Jego elementem jest ogień, a kolorem czerwony.
Źródło.

Jeśli chodzi o zdrobnienia to my posługujemy się dwoma: Korek i Kornik, a jak nazywamy naszego Groszka, żeby mu jeszcze bardziej zakręcić w głowie i żeby nie wiedział ‚które to jego imię?!’
Bąbel, Bąbli, Smrodek, Gniewulski, Ziewulski, Śmiechulski (zależnie od humoru), Młody, Dziubek, Aniołek, Skarbek, Słodziak, Groszek Bamboszek, Groszek Śpioszek, Dziombol itp itd… :)

A jakim człowiekiem w teorii jest/będzie Groszek? Otóż o tym – w wielkim skrócie – pisze się:
Kornel to mężczyzna romantyczny, uczuciowy, wieczny optymista. Jest miły w stosunku do otoczenia, chętnie też pomaga innym i namawia do pracy społecznej. Jest szlachetny, wyrozumiały, wesoły, ma znakomite poczucie humoru. Pieniądze nie są dla niego najważniejsze, żyje tym co jest teraz i nie patrzy raczej w daleką przyszłość i nie martwi się tym, co będzie.
Źródło.
Albo:
Mężczyźni o imieniu Kornel są wrażliwymi, życzliwymi i pogodnymi osobami, zazwyczaj o optymistycznym podejściu do życia. Zawsze starają się być dobrymi i pomocnymi dla innych ludzi, zawsze spieszą z pomocą, dobrą radą. Bardzo często działają także charytatywnie, udzielają się społecznie i bezinteresownie pomagają potrzebującym. Bez wątpienia należą do szlachetnych i szczerych natur, nie kierują się własnymi korzyściami ani zyskami. Pieniądze, dobrobyt i poczucie bezpieczeństwa nie jest dla niego najważniejsze. Dla niego życie to umiejętność cieszenia się chwilą, pogodne i optymistyczne podejście do wszystkiego, co nas spotyka.
Źródło.

Jak widać wyraźnie, oba te opisy są bardzo do siebie podobne. Pozostaje mi wierzyć, że mój Syn będzie takim człowiekiem, bo trzeba przyznać, że bardzo odpowiadałoby mi, gdyby tak się stało. Dostrzegam dziedzictwo swoich cech i Taty Groszka plus innych – określających dobrego człowieka. Mam nadzieję, że z naszą pomocą będzie spełnionym szczęśliwym człowiekiem i pewnego dnia założy kochającą się szczęśliwą Rodzinę. Bo o czym innym może marzyć Mama dla swojego dziecka? Pragnę wierzyć, że droga, którą podąży, to nie loteria i jeśli damy mu odpowiednie bodźce i wsparcie, będziemy mogli być z niego dumni do końca świata!

A jak było z Wami? Jak wybraliście imię dla swojego dziecka? Czym się kierujecie? Etymologia imion, to bardzo ciekawa dziedzina, nieprawdaż?

A ja pozostaję w temacie Cotton Balls, gdy wyczerpię temat, dowiecie się, póki co jeszcze się nimi bawię. Wczorajszy Groszek Bamboszek…

ND3_7062 ND3_7065 ND3_7070 ND3_7075 ND3_7087

A tu błagalno-płakalne „Mamooo daj już spokóóój…!!!”

ND3_7099

EDIT: Hmm, jak to się stało, że ja zapomniałam napisać, dlaczego właściwie Groszek jest GROSZKIEM? Zabawne… :) Otóż w tym samym czasie, gdy okazało się, że Kornelia jest Kornelem…trzeba było zmienić nazywane naszej Fasolki Fasolką…i od tej chwili nastał Kornel aka Groszek.

2 Comments

  1. Kaja

    Jeśli chodzi o naszego potomka, jego tata uparł się, żeby imię było słowiańskie, a nie daj Boże jakieś niemieckie czy ruskie ( chociaż takie mi się bardzo podobały). No więc wymyśliłam słowiańskie. Jeśli nasz mały B-Junior będzie chłopcem, jego imię będzie bardzo rzadkie, jeśli dziewczynką, dość popularne podobno ostatnio- niemniej nic mnie to nie obchodzi, bo takie mi się podobają i już! :)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>