4 miesiące życia Groszka

gru 27, 2013 by

4 miesiące życia Groszka

Stało się, nasz Bąbel skończył dzisiaj 4 miesiące. Trzeba mu przyznać, że mimo, że myślałam, że dużo się nie zmieni, to dość nieoczekiwanie rozwinął pewne umiejętności oraz okazało się konieczne wprowadzenie kolejnego rozmiaru w kilku produktach, z których korzysta. Bardzo czekałam, żeby ukończył 3 miesiące, myślałam, że wielkie zmiany nastąpią wtedy, ale prawda jest taka, że bardziej 4 miesiąc okazał się być przełomowy. A co wydarzyło się przez ostatni miesiąc jego życia?

1. Od zdecydowanie dłuższego czasu dzieci (dziewczynki) moich najbliższych koleżanek, które są w wieku niemal identycznym co Groszek, głużyły. A on? Pozostawał dość niewzruszony. Wydawał pojedyncze dźwięki od czasu do czasu, ale w przeciągu ostatniego miesiąca WIELE się w tym temacie zmieniło, co uwiecznia filmik poniżej :)

Wiem, że postęp nastąpił dobre kilka tygodni po jego koleżankach, ale jestem zachwycona jego zainteresowaniem w dziedzinie wydawania różnych dźwięków. A każdego dnia jest coraz lepiej! Ponadto zaczyna się delikatnie chichrać i wielką przyjemność sprawia mu rozśmieszanie go i całowanie w szyjkę i uszy. Dopiero teraz zaczynam dostrzegać tę interakcję.

2. Oprócz nieśmiałości w mowie, podobnie skromnie Grosiu zachowywał się jeśli chodzi o ruchliwość rączek czy nóżek. Wydawałoby się to nieistotne, ale jak przebywa się z dzieckiem każdego dnia, widać różnice w jego odruchach i zdecydowanie ujawnia się rozwój w tej dziedzinie również. Czy leżąc na macie, czy na bujaczku, jeszcze niedawno był dość stateczny…a teraz? Na bujaku ujawnia zdolności a’la karateka, szczególnie jedną nogą wykonywał tak nagłe i szybkie ruchy, prostując i z powrotem ją podkurczając, że wzbudzał w nas śmiech. A pod matą wreszcie zaczął interesować się wiszącymi nad nim zabawkami…

3. A co za tym idzie bardzo ucieszył mnie i zaskoczył, gdy zobaczyłam dosłownie kilka dni temu, że próbuje chwytać! Jak już wspomniałam, pod matą zaczął się interesować wiszącymi nad nim zabawkami, a od jakiegoś tygodnia, może troszkę dłużej chwytał paluszkami zabawkę wiszącą najbliżej. A kilka dni temu? Skupia wzrok i wyciąga łapki przed siebie w kierunku rzeczy, którą mu się podaje, niezwykłe. :) Filmik jest z 21 grudnia, a dzisiaj już wychodzi mu to lepiej.

4. Jeszcze kilka dni temu spokojnie jadł mleko z butelki, kiedy to nagle okazało się, że coś bardzo go drażni…jego zachowanie bardzo przypominało to, które uskuteczniał, gdy pożegnaliśmy się z piersią. Zaczynał jeść, po czym po chwili robił się cały czerwony i zły i zaczynał popłakiwać i odrywać się od butelki…a dokładnie tego samego dnia patrzyłam w sklepie na rozmiar większe smoczki do butelek. Tzn. nie tyle rozmiar większe smoczki, co otwory przez które płynie mleko. I wtedy ich nie wzięłam…i karmiąc Groszka parę godzin później pożałowałam tego. Bo jak się okazało przyszła pora zmiany smoczków ‚Slow flow’ na ‚Med flow’, czyli z wolno płynących, na średnie. Nic dziwnego, ‚Slow flow’ zaprojektowane jest dla już noworodków, a mój duży chłopiec musi ssać szybciej i więcej, niż taki świeżaczek. Dzisiaj dokupiliśmy ostatnie 2 smoczki ‚Med flow’, czyli wszystkie 6 butelek już posiada odpowiednią dziurkę i dzidzia jest tym samym szczęśliwa i spokojna podczas karmienia.

5. A co jeszcze okazało się dobrą zmianą? Pampersy z 1 na 2. Już ostatecznie, również dzisiaj zakupione 2 duże paczki po 52 sztuki Pampersów rozmiar 2. Są o wiele wyższe w ‚stanie’, a tym samym dobrze założone zapewniają więcej luzu, co w przypadku chłopców i ich skarbów ma większe znaczenie, niż w przypadku dziewczynek. ;) Bo na szerokość są na niego za duże, rzepy prawie nachodzą na siebie, a Groszek ma nadal dobrze dopasowaną pieluszkę, żeby nie powiedzieć luźną. Kilka dni temu dostałam od Pampersa list z jedną pieluszką rozmiar 3, ale widzę, że jeszcze przynajmniej przez jakiś czas nie użyjemy jej. Tak naprawdę jeszcze moglibyśmy używać 1, ale dla wygody i swobody przechodzimy już na 2.

6. Nie wiem jak on to zrobił, ale lekko można mu już ubierać niektóre ciuszki na 68. Oczywiście rozmiar rozmiarowi nierówny i trzeba kupować ‚na oko’, ale skoro piszą 68, a tutaj w Anglii 3-6 miesięcy, a widzę, że Groszek nie dość, że nie topi się, a wręcz coś jest na niego dobre, więc stwierdzam, że ‚aaaale wyrósł!’. :) Widzę jaki się byku zrobił, ale śmiesznie jest, gdy spotyka swoją koleżankę w wieku 7 miesięcy i jest niewiele mniejszy od niej. Oczywiście koleżanka wyższa, szczupła i niczego jej nie brakuje, ale dopiero przy porównaniu Groszka z innym dzieckiem uświadamiam sobie jak duży już jest! Zakładam, że waży już być może 7 kg.

7. Ze zmian u mnie bardziej, a nie u Groszka, próbuję zmienić jego rutynę odnośnie spania w ciągu dnia, albowiem nie zawsze uda się, że idziemy na spacer, gdy on robi się śpiący, a czasem przebywamy wtedy jeszcze/już w domu i on robi się marudny, przebywając tu z nami. Dlatego uparłam się, że musi nauczyć się przysypiać na spokojnie w swoim łóżeczku. Od jakiegoś tygodnia dzień w dzień próbujemy tego ze skutkiem takim, że kończy się włączeniem suszarki prawdziwej, bądź tej w aplikacji w komórce, przy której w końcu się uspokaja i przysypia. Ale zauważyłam też, że potrzebuje on więcej snu, spowodowane to jest pewnie tym, że uparcie odmamia on spania od około godziny 9:00/10:00 rano, tak więc o wiele więcej i częściej staje się zmęczony w ciągu dnia i wymaga drzemki.

To chyba byłoby na tyle z najważniejszych kwestii, jeśli coś mi się przypomni, zdecydowanie dopiszę, nie chciałabym o niczym zapomnieć, bo za kilka miesięcy chciałabym powrócić do tych wpisów i porównać/prześledzić rozwój Groszka. :)

A poza tym jestem w nim tak strasznie zakochana, że nie da się tego opisać. Zwłaszcza, gdy widzę uśmiech na jego słodkiej twarzyczce i gdy śmieje się, gdy się wygłupiamy. Brakuje mi go nawet wieczorami, gdy śpi. Dobrze, że jest jeszcze taki malutki, chcę się nim takim nacieszyć!

Śmieszek zwany Bąblem oto właśnie…

ND3_6563

Related Posts

Share This

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>